DALHOUSIE UNIVERSITY (KANADA)

no-photo

Dalhousie Üniversitesi, küresel olarak Kuzey Amerika’nın en konuksever üniversitelerinden biri olarak bilinir. 1818’de kurulan Dalhousie, Kanada’nın en eski üniversitelerinden biridir ve dünyanın her tarafından 18.200’den fazla öğrenciyi ağırlar. Atlantik kıyısındaki bu üniversite dünya standartlarında akademik eğitimi alanında öncü araştırmalarla ustalıkla birleştirir.

Dalhousie, akademik yeniliğe odaklı yapısıyla sürekli olarak ders ve programlarını geliştirmektedir. Atlantik Kanada’nın lider araştırma üniversitesi olarak Dalhousie, her yıl 140 milyon Dolar değerinde araştırma ödeneği ve ödül almaktadır ve aynı zamanda Kanada’nın araştırma odaklı üniversitelerinden oluşan U15 grubuna da üyedir. Üniversitenin samimi öğrenim ortamı, bünyesinde bulunan ödül sahibi profesörleriyle yakından iletişim ortamı sağlar. 180’den fazla programda sunduğu 4.000 dersle dünyanın her tarafından öğrencilere geniş bir seçim imkânı sağlar.

Halifax’ın kalbindeki üç tane kampüsünde sarmaşık kaplı tarihi binalar modern mimari yapılar yanında göz almaktadır. Üniversitenin şehir merkezine yürüme mesafesi uzaklığındaki kampüslerinde her türlü ihtiyacınızı karşılayacak dükkan ve kafeler bulabilirsiniz. Ayrıca bünyesindeki Nova Scotia’nın en büyük kitaplık ağı her türlü araştırma ve öğreniminize de katkıda bulunacaktır. Öğrenciler ayrıca kampüs içindeki Dalplex spor kompleksine de tam erişime sahiptir. Bunların yanında üniversitenin Truro’da 2012 yılında açılan bir de ziraat fakültesi bulunmaktadır. 

Dalhousie bünyesinde Arts and Social Sciences, Science, Engineering, Computer Science, Architecture and Planning, Medicine, Dentistry, Management, Law ve Truro’da bulunan Agriculture gibi çok çeşitli fakülteleri bulunmaktadır. Üniversite programlarından Rowe School of Business, European CEO dergisi tarafından Kanada’daki en yenilikçi okul olarak seçilmiştir.

Üniversiteye başlamadan önce İngilizcenizi daha da geliştirmek için, Dalhousie aynı zamanda ESL (İkinci Dil Olarak İngilizce) programları da sunmaktadır. Bu programlardan birine dahil olmanız durumunda TOEFL veya IELTS gibi İngilizce sınavlarından geçmenize gerek olmadan üniversite eğitiminize başlayabileceksiniz.


Öne Çıkan Programlar

Ocean Sciences (Okyanus Bilimleri): Atlantik Okyanusuna yürüme mesafesinde olan kampüsleriyle Dalhousie, okyanus bilimleri konusunda lider konumundadır. Okyanus kimyası, jeoloji, biyoloji ve okyanus bilimini kendi bünyesinde birleştiren Kanada’daki tek bölümdür ve çeşitli alanlarda uzmanlığınızı geliştirme imkanı sunar. Kanada’da ve uluslararası olarak bir çok konferansta prestijli görevler yürütmüş bu fakülte araştırma odaklı yapısıyla öğrencilere mükemmel ve samimi bir eğitim sunar.

Landscape Architecture (Kamusal Alan Mimarisi): Bu program bünyesinde öğrenciler, endüstri uzmanlarıyla işbirliği yürüterek cazip ve sürdürülebilir kamusal alanlar yaratma konusunda danışmanlık becerilerini geliştirirler. Dalhousie, bu alanda eğitim veren Kanada’nın sadece üç üniversitesinden biridir, Atlantik Kanada’da ise tek!

International Development Studies (Uluslararası Kalkınma): Program günümüz dünyasının en büyük problemlerinden olan yoksulluk, sağlık sorunları ve çevresel bozulma konularında uzmanlık sağlar. Bu program sayesinde küresel çapta kritik düşünme yeteneklerinizi geliştirecek, zorlu problemlere yapıcı çözümler üretecek ve ‘Development and Activism’ gibi derslerle öğrendiklerinizi eyleme dökme fırsatlarını yakalayacaksınız.

Üniversite Fakülteleri

180 farklı diploma programı ve 4.000’den fazla ders sayısıyla Dalhouise öğrencilerine çok zengin seçenekler sunar. Genişliğine rağmen Kanada’nın en düşük öğrenci-öğretim üyesi oranlarından birine sahip olan bu üniversitede ödül sahibi profesörlerle yakından öğreniminizi sürdürme imkanı bulacaksınız. Dalhousie’nin fakülteleri aşağıda sıralandığı gibidir:

  • Agriculture
  • Architecture and Planning
  • Arts and Social Sciences
  • Computer Science
  • Dentistry
  • Engineering
  • Health Professions
  • Law
  • Management
  • M